«Культура праці – що це означає»

В цій бесіді виділімо дві дати – День охорони праці ( 28 квітня) та День праці (1 травня).

День охорони праці встановлений в Україні за Указом Президента України «Про День охорони праці» від 18 серпня 2006 р. № 685/2006. Відзначається щорічно 28 квітня – у Всесвітній день охорони праці. Мета заходів, що проводяться цього дня:

  • привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання, громадських організацій до питань охорони праці;
  • запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням;
  • вшанування пам’яті осіб, які загинули на виробництві.

Щороку МОП визначає тему (девіз) Всесвітнього дня охорони праці. З урахуванням цієї теми на підприємствах розробляють та проводять заходи з нагоди Дня охорони праці. Проводять їх і в Україні, яка підтримує ініціативи Міжнародної організації праці.

Так девіз 2016 року — «Стрес на робочому місці: колективний виклик».

У 2017 році головною темою Всесвітнього дня охорони праці стала «Оптимізація збору та використання даних з охорони праці». 

У 2018 році Всесвітній день охорони праці та Всесвітній день боротьби з дитячою працею припали на час проведення спільної кампанії з охорони праці молодих працівників та припинення використання дитячої праці. Отже, тема Всесвітнього дня охорони праці звучала так: «Захищене і здорове покоління». Заходи до Всесвітнього дня охорони праці 2018 року були спрямовані на те, щоб показати надзвичайну важливість вирішення проблем молодих працівників та покращення їх становища на роботі. На думку представників МОП, треба не лише сприяти належній зайнятості молоді, але й об’єднувати ці зусилля з боротьбою проти експлуатації дитячої праці на небезпечних видах робіт.

Девіз Всесвітнього дня охорони праці у 2019 році – «Безпечне та здорове майбутнє праці». Вибір теми обумовлений викликами та змінами у сфері праці, які відбулися внаслідок розвитку технологій та під дією нових демографічних, глобалізаційних, кліматичних і інших чинників.

У 2020 році на девіз Дня охорони праці вплинуло поширення коронавірусної інфекції COVID-19: «Зупинимо пандемію: безпека і здоров’я на роботі можуть врятувати життя». До початку пандемії МОП планувала присвятити День ОП 2020 іншій проблемі — «Насильство і домагання у сфері праці». Однак зрештою тему Дня ОП було змінено. 

У 2021 році Міжнародна організація праці вирішила присвятити Всесвітній день охорони праці  стратегіям зміцнення національних систем безпеки та здоров’я на роботі (БЗР), посиленню життєстійкості та протидії нинішнім і майбутнім кризам. Його гасло — «Передбачати, готуватися та реагувати на кризи — інвестуймо зараз у стійкі системи БЗР».

У 2022 МОП хотіла підкреслити, що наявність надійної системи охорони праці, що включає конструктивну участь урядів, роботодавців, працівників, суб’єктів охорони здоров’я та всіх відповідних сторін на національному рівні та рівні підприємств, має вирішальне значення для захисту умов праці та забезпечення безпеки і здоров’я працівників. Тож у минулому році тема Дня ОП звучала так: «Формуємо разом позитивну культуру безпеки та здоров’я».

Гасло Всесвітнього Дня охорони праці у 2023 році – «Безпечне та здорове робоче середовище — основний принцип та право на роботі».

З початком повномасштабного російського вторгнення в Україну питання безпеки праці набуло нового значення.

Міжнародний день праці — свято, що відзначається в 143 країнах (зокрема, в Україні) 1 травня або у перший понеділок травня. В Україні 1 травня оголошено вихідним днем.

1 травня 1886 року в американському місті Чикаго почалися багатотисячні протести робітників. Вони вимагали встановлення 8-годинного робочого дня ті підвищення зарплатні. Під час численних сутичок мітингуючих з поліцейськими загинуло кілька людей з обох сторін. З того часу страйки проводилися щороку і мали більш мирний характер. 1886 до протестів приєдналися робітники багатьох великих міст США, але влада придушила протест.

В 1888 році 1 травня було оголошене Днем загальнонаціональної боротьби за права робітників. Наступного року на Міжнародному конгресі робітничих партій цей день було обрано для організації інтернаціональної демонстрації. В 1890 році до протестів долучилися в Австрії, Чехії, Франції, Угорщині, Італії, Франції. Акція також була проведена у Львові. 

З середини 1890-х років на травневих демонстраціях проголошувалися вимоги покращення життєвих умов, міжнародної солідарності й боротьби проти мілітаризму та війни. В Радянському Союзі Першотравень був одним з головних свят року. В часи незалежності України “День міжнародної солідарності трудящих” перейменували на “День праці”.

Традиції Дня праці

День праці відзначається 1 травня в понад 80 країнах світу. Ще близько 50 країн відзначають це свято в інші дні. Наприклад, в США День праці святкують в перший понеділок вересня.

Оскільки цей день дарує українцям вихідний, українці часто влаштовують собі відпустку на травневі свята. Їх проводять разом з родиною. В перші дні травня родини їдуть на дачі, відпочивають на природі або мандрують Україною. Цьогоріч влада закликає українців дотримуватися правил карантину навіть під час свят, адже пандемія коронавірусу продовжується.

Провела виховну годину викладач Рибак Віра Володимирівна